Kompakt nebo zrcadlovku

V dnešní době již mnoho lidí nezvažuje klasickou fotografii. S klasickou analogovou fotografií mají dnes zkušenosti jen profesionálové nebo staší generace, kteří pamatují jen klasiku. Nicméně je potřeba vyřešit stejně důležitou otázku, jestli vybrat kompatk nebo zrcadlovku.

Rady pro snažší výběr mezi kompaktem a zrcadlovkou

Na tuto otázku nicméně existuje několik snadných rad, které pomohou vybrat. Nejdůležitější je záměr nakupujícího, co bude fotit a na jaké příležitosti fotoaparát bude používat.

Vhodné situace pro kompakt

Pokud je přístroj určený pro každodenní nošení a příležitostné focení na večerních party, na dovolené nebo na rodinné fotografie je velmi pravděpodobné, že bude stačit kompaktní přístroj.

Navíc volba kompaktního přístroje přinese díky jeho rozměrům možnost nosit ho stále s sebou a fotografovat libovolnou situaci od společné fotografie, přes domácí zátiší až po makrofotografie lezoucího hmyzu na lesní procházce.

Kompakt je vhodná volba i jako dárek nežnějšímu pohlaví, které nevládne technikou příliš a chce jen užitečného pomocníka, který bude všechna nastavení řešit sám a bude stačit jen mačkat spoušť.

Kdy raději sáhnout po zrcadlovce

Pokud nákup má nahradit stávající kompaktní fotoaparát. S rostoucím zájmem o fotografování přestává stávající přístroj stačit a nebo se jeho majitel plánuje fotografování věnovat podrobněji.

Se zrcadlovkou budete pořizovat kvalitnější fotografie a také získáte spoustu možností, které kompakt nemohl dodat. Na druhou stranu je to vyváženo nutností nosit s sebou další spoustu věcí, které předtím nebylo třeba.

Nepočítejte s foťákem do kapsy, ale spíš s větší brašnou, která bude skrývat nejen samotný fotoaparát, ale časem i nějaký ten filtr, druhý objektiv nebo blesk.

Pokud padl výběr nakonec na zrcadlovku, je potřeba vyřešit další palčivou otázku, jakou značku si vybrat Canon nebo Nikon?